CHURCH COUNCIL:  2018                                         

ADMINISTRATIVE/LEADERSHIP COUNCIL

Pastor ……………………………………………… Rev. Michael Adedokun

Director of Discipleship……………………… Sue Kromminga

Lay Leader…………………………………………                                       

Member to Annual Conference…………… Lawrence Green

Equal. Mem. to Annual Conference…….  Sue Kromminga

Council Chair……………………………………. Berry Johnson

Treasurer…………………………………………. Carol Nolte

Financial Secretaries…………………………. Brian Stevens, Kathy Burman

Recording Secretary………………………….. Robbie Stevens

Leadership Development…………………..  Rev. Michael Adedokun

Education Committee……………………….. Stacy Rieken

Endowment Committee…………………….  Michael Atkinson

Memorial Committee………………………..  Carolyn Moore

Men’s Group…………………………………….  Larry Gilchrist

Missions/Outreach Com……………………  Lillian Craighton

Staff/Parish Relations Com……………….  Robbi Stevens

Steward & Finance Com…………………….  Mike Booth

Trustee Committee……………………………  Jane Hoegh

Worship Committee………………………….  Paige Hansen

UMW Co-President…………………………..  See note for UMW

CHURCH COUNCIL MEMBERS AT LARGE

2018   Sonja Vosburg

2019   Rosie Symens

 

LEADERSHIP DEVELOPMENT COMMITTEE    Chairperson:  Rev. Michael Adedokun

2018    Lawrence Green                 Keith Kothenbeutel

2019   Sue Kromminga                  Val Gonzalez

2020   Dick Paulsen                       Gayle Winfrey

 

EDUCATION COMMITTEE               Chairperson:  Stacy Rieken

2018    Kim Booth                           Shiona Chambers

2019    Robin McKee                       Stacy Rieken

2020   Candy Wagner                      Barb Quasdorf

 

ENDOWMENT COMMITTEE            Chairperson:  Michael Atkinson

2018    Sandee Brouwer

2019    Dennis Borcherding

2020   Paige Hansen

Trustee Rep. Determined by Committee

Finance Rep.  Determined by Committee

Ex officio:  Church Council Chairperson Berry Johnson, Rev. Michael Adedokun 

FINANCE&STEWARDSHIP COMMITTEE:      Chairperson:  Mike Booth

2018    Larry Gilchrist                    Don Butson                          Mike Booth 

2019    Marwin Bogue                     Greg Dombrowski

2020   Becky Palmer                       Raelene Borcherding         Jeff  Wreghitt

Leadership Council Chairperson: Berry Johnson

Lay Leader:                                       TBD

Trustee Representative:                 Jane Hoegh or Terry Schwebke

SPRC Representative:                     Gary Huling or Louise Gilchrist

Treasurer:                                         Carol Nolte

Finance Secretaries:                       Brian Stevens and Kathy Burman

Subcommittee:

Stewardship Drive:  TBD by Committee

MEMORIAL COMMITTEE                 Chairperson:  Carolyn Moore

2018   Marsha Heilskov                 Terri McWilliams                                                   

2019   Pam Moore                           Carolyn Moore                     Bonnie Fielding

2020   Sharon Paulsen                   Rosie Symens                       Jan Gray

MISSION/OUTREACH COMMITTEE: Chairpersons: Lillian Craighton and Mardell Van Kleeck

2018    Betty Springer                     Mardell Van Kleeck

2019    Judy Kothenbeutel             Barb Quasdorf                      Ann Barnes

2020   Lillian Craighton                 Mary Fridley                         Jan Johnson

Subcommittees:

Clean Up Closet:  Vicki Heeren

Ingathering:   Lillian Craighton, Carol Nolte, Judy Kothenbeutel

Valentines Dinner:  Barb Furman

Community Cafe’:  Pat Sackville, Barb Quasdorf  (Val Gonzalez and Kim Booth)

STAFF/PARISH RELATIONS COMMITTEE:   Chairperson:  Robbi Stevens

2018   Ron Peyton                           Don Gray                               Louise Gilchrist (one year)

2019   Myron Card                          Robbi Stevens                      Vicki Heeren

2020   Gary Huling                          Judy Kothenbeutel

TRUSTEES:                                                                        Chairperson:  Jane Hoegh

2018   Brian Johnson                     Jane Hoegh

2019   Jim Quasdorf                       Terry Schwebke

2020   Pat Palmer                            Nadine Wreghitt

Subcommittee:

Building Committee:  Dick Paulsen, Sarah Baird, Mike Atkinson, Kenny Walker, Bonnie Fielding

WORSHIP TEAM/COMMUNION STEWARD:         Chairperson:  Paige Hansen

2018   Donna Dorsey                      Doug Symens

2019   Paige Hansen                       Sonja Vosburg

2020   Kathy Atkinson                    Maxine Bogue

Subcommittee:

Communion:  Jo Nuehring, Jessica Miller, Betty Wickwire

UMW CHAIRS: 

Jan-April:  Bonnie Fielding;  May-Aug.: Gayle Winfrey; Sept-Dec.: Sonja Vosburg

MEN’S GROUP:  Chair:  Larry Gilchrist